Regulamin "Konkursu na Najlepszą Pracę Licencjacką i Magisterską z Obszaru Socjologii Niepełnosprawności"
§1
Konkurs
- Organizatorem konkursu jest Polskie Towarzystwo Socjologiczne – Sekcja Socjologii Niepełnosprawności.
- Celem konkursu jest promowanie najlepszych prac dyplomowych (prac licencjackich oraz prac magisterskich) z zakresu socjologii niepełnosprawności.
§2
Zgłaszanie prac
- Konkurs organizowany jest corocznie. W każdym roku do konkursu zgłaszane mogą być prace licencjackie i magisterskie z egzaminów dyplomowych z bieżącego roku kalendarzowego.
- W konkursie mogą brać udział prace traktujące o społecznych aspektach i kontekstach niepełnosprawności. Zgłaszane do konkursu prace nie muszą być przygotowywane na kierunkach socjologicznych, lecz wymagane jest stosowanie przez ich autorów narzędzi teoretycznych i metodologicznych wypracowanych na gruncie socjologii.
- Prace do nagrody zgłaszają ich autorzy. Do zgłoszenia należy dołączyć pisemną rekomendację promotora oraz oryginał dokumentu potwierdzającego, że praca została przedstawiona podczas egzaminu dyplomowego. Prace należy dostarczać w formie elektronicznej na adres mailowy Sekcji Socjologii Niepełnosprawności PTS (sekcjasnpts@gmail.com). Zgłaszający pracę jest zobowiązany dostarczyć uzupełnione i podpisane Oświadczenie Autora oraz Oświadczenie Promotora, które stanowią załączniki do niniejszego regulaminu.
- Termin zgłaszania prac upływa 31 grudnia każdego roku.
- Zgłoszenia konkursowe niekompletne, zgłoszenia niespełniające warunków formalnych Konkursu bądź wymagań zawartych w Regulaminie, zgłoszenia dostarczone Organizatorowi po wyznaczonym terminie oraz zgłoszenia, do których załączniki zostały dostarczone Organizatorowi po wyznaczonym terminie, nie będą rozpatrywane.
- Zgłoszenie konkursowe może być wycofane na każdym etapie Konkursu na pisemną prośbę Uczestnika, aż do momentu ogłoszenia wyników Konkursu.
§3
Nagrody i ogłoszenie wyników
- Prace licencjackie i prace magisterskie oceniane są osobno. W każdej z tych kategorii jury przyznaje jedną nagrodę główną. Jury dodatkowo ma prawo przyznać wyróżnienia. Jury ma prawo nie przyznać nagrody.
- Zwycięzcy konkursu otrzymują nagrody rzeczowe. Autorzy zwycięskich i wyróżnionych prac są zaproszeni do wygłoszenia referatów podczas spotkań autorskich organizowanych przez Sekcją Socjologii Niepełnosprawności. Promotorzy nagrodzonych prac otrzymują dyplomy.
- Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród odbywa się podczas spotkań autorskich organizowanych przez Sekcję. Następnie wyniki zostają ogłoszone na stronie internetowej PTS.
§4
Jury
- Osoby do jury konkursu powołuje Zarząd Sekcji Socjologii Niepełnosprawności PTS na trzyletnie kadencje, spośród członków Sekcji.
- Kandydatów do jury wskazują wszyscy członkowie Sekcji w przeprowadzonym w tym celu głosowaniu (może odbywać się drogą elektroniczną).
- Jury składa się z przewodniczącego, dwóch członków oraz dwóch zastępców. Jeden z członków jury pełni funkcję sekretarza konkursu.
- Członek jury, pod którego opieką została napisana praca zgłoszona do konkursu, jest wyłączony z jej oceny (zamiast niego udział w ocenie tej pracy bierze jeden z zastępców).
- Z oceny konkretnych zgłoszeń konkursowych są wyłączeni członkowie jury, powiązani z Uczestnikami poprzez powinowactwo, relacje służbowe lub inne stosunki zależności w strukturach akademickich i biznesowych.
- Kryteriami oceny zgłoszonych prac są: pomysłowość (oryginalność tematu, lub nowatorskie ujęcie starego tematu), teoria (zasadność zastosowanych w pracy koncepcji), metodologia (poprawność doboru metod i ich wykorzystania w badaniu), konceptualizacja i wnioski (samodzielność myślenia, odwaga w formułowaniu krytycznych wniosków), strona formalna pracy – (język, strona wizualna, poprawne przypisy).
- Obrady jury są tajne, mogą odbywać się drogą elektroniczną. Od werdyktu jury nie przysługuje odwołanie.
- Organizatorzy konkursu nie zwracają nadesłanych prac.
§5
Regulamin konkursu
- Interpretacja niniejszego regulaminu należy do jury.
- Regulamin konkursu jest wprowadzany drogą uchwały podejmowanej przez Zarząd Sekcji Socjologii Niepełnosprawności PTS.
- Zmiana regulaminu odbywa się drogą uchwały podejmowanej przez Zarząd Sekcji Socjologii Niepełnosprawności PTS.